Kryptografia należy do dziedziny wiedzy, która zajmuje się przekazywaniem wiedzy w sposób taki, aby nie została ona odkryta, ani rozpoznana przez osobę nieupoważnioną. Jednak czym tak naprawdę jest kryptografia i jakie dokładnie dziedziny zajmuje? Obejmuje ona wiadomości oraz kształcenie z zakresu szyfrowania oraz deszyfrowania, a więc innymi słowy sposobu skutecznego utajniana wiadomości oraz ich odczytywania. Wraz z rozwojem nauki oraz technologii, dzięki nieustannemu progresowi i nowym innowacjom aktualnie korzysta i czerpie z dziedzin takich jak matematyka oraz informatyka.
Historia ukrywania tajnych wiadomości przebyła długą drogę do naszych czasów – została wynaleziona już w czasach starożytności, a jej działanie było niezmiernie powszechne u władców oraz polityków knujących oraz spiskujących wobec obecnej wtedy władzy czy też niepożądanych lub pożądanych działań wojskowych. Czym wtedy była kryptografia i kto ją głównie stosował? Jednym z pierwszych rodzajów kryptografii był szyfr Cezara – używany i wynaleziony przez Juliusza Cezara, stąd też nazwa. Polegał on na zamienianiu każdej pojedynczej litery w swoich rozkazach, aby w razie przejęcia niepożądanej informacji przez wroga były one dla niego niezrozumiałe. Kody jakimi się posługiwano zostały tylko przekazane osobom, które wiadomości te miały odebrać.
Kryptografia – jej zastosowanie
Kryptografia dzięki tajemnicy jaka się unosi wokół jej działania posiada wiele zróżnicowanych zastosowań, a samo pytanie odnośnie tego czym jest kryptografia podnosi stopień zainteresowania tematem. Zwana inaczej kodowaniem przyczyniła się do dostarczenia niezliczonej ilości tekstów, plików oraz informacji, które mimo tego iż wpadły w ręce niepowołane nie zostały poprawnie odczytane, właśnie dzięki zastosowaniu kodowania, które odkodować potrafiła tylko osoba do tego wyznaczona i przeszkolona. Kryptografia swoje zastosowanie ma głównie w działaniach, które wymagają zaszyfrowania oraz tajnego przekazywania informacji. Przez co jest niezwykle popularna w wojskowości czy policji oraz kryminologii, gdzie często dane nie mogą dostać się w niepowołane ręce, gdyż mogłoby mieć to zgubne skutki.