Kryptowaluty, takie jak Bitcoin i inne cyfrowe monety, stały się popularną opcją inwestycyjną, która obiecuje wysokie zyski przy minimalnym ryzyku. Ale czy kryptowaluty są legalne? Odpowiedź jest skomplikowana i zależy od Twojej lokalizacji.

Status prawny kryptowalut

Kryptowaluty nie są regulowane w ten sam sposób, w jaki tradycyjne pieniądze są regulowane przez rządy na całym świecie. W niektórych krajach mogą nawet istnieć ograniczenia lub całkowite zakazy dotyczące kryptowalut ze względu na obawy dotyczące ich stabilności, wykorzystania do działalności przestępczej i / lub potencjalnego uchylania się od opodatkowania. Biorąc pod uwagę jego zdecentralizowaną naturę, może być również trudny do śledzenia w wielu przypadkach.

To powiedziawszy, kryptowaluty stały się coraz bardziej akceptowane i mainstreamowe, ponieważ inwestorzy z Wall Street i inni duzi gracze angażują się. Jako takie, ramy regulacyjne każdego kraju dla kryptowalut ewoluowały w czasie. W Stanach Zjednoczonych, na przykład, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wydała wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób niektóre inwestycje związane z kryptowalutami mogą podlegać federalnym przepisom dotyczącym papierów wartościowych. IRS uznaje również wirtualne waluty za własność podlegającą opodatkowaniu – co oznacza, że wszelkie zyski uzyskane ze sprzedaży lub handlu nimi będą musiały zostać zgłoszone w czasie opodatkowania.

Tymczasem w Europie istnieje już ujednolicony zestaw przepisów regulujących fundusze pozyskane ze sprzedaży tokenów

Jest on zwany „Piątą Dyrektywą w sprawie Prania Pieniędzy”, która określa zasady wymagające od giełd zajmujących się wirtualnymi walutami przeprowadzania kontroli due diligence klientów w celu ograniczenia ryzyka oszustw i prania pieniędzy.

Ogólnie jednak, jeśli chodzi o legalność – większość krajów generalnie toleruje pewne rodzaje transakcji kryptowalutowych pod warunkiem, że są one odpowiednio monitorowane i odpowiednio opodatkowane (tj. pobierane są podatki ukierunkowane na kryptowaluty). I chociaż inwestowanie w wirtualne monety może nadal wydawać się czymś dostępnym tylko dla zaawansowanych technologicznie ludzi zaangażowanych w ryzykowne działania w głębi czarnego rynku online – w rzeczywistości jest to całkowicie legalne… pod warunkiem, że rozumiesz, jak działa lokalne prawo!