Bitcoin staje się coraz popularniejszym środkiem płatniczym, zwłaszcza w Internecie. Często sprzedawcy lub usługodawcy podają koszt w Bitcoinach. To upodabnia go do powszechnie akceptowanych i mających duży prestiż walut takich jak dolar czy euro.

Jednak w odróżnieniu od nich nie jest kontrolowany przez bank centralny lub inny urząd emisyjny. Nikt nie posiada Bitcoina i nikt nie jest jego właścicielem co nadaje mu znamiona idei. Nazywany jest też krypto walutą.

Jak zdobyć Bitcoiny?

Można je kupić na giełdzie, gdzie sprzedawane są także ułamkowe części Bitcoina. Można przyjmować zapłatę za usługę lub towar w tej walucie lub odkupić od osób fizycznych np. znajomych.

Ile kosztuje jeden Bitcoin?

Cenę Bitkoina kształtuje giełda czyli podaż i popyt. W założeniach cena Bitcoina powinna z biegiem czasu wzrastać. Bitcoin debiutował w 2010 ceną 0,063 USD/BTC w grudniu 2017 jeden Bitcoin kosztował 20000 USD by w lutym 2018 spaść do 7500 USD. Jak widać cena Bitcoina jest dynamiczna i zmiany mogą odbywać się w krótkim czasie.

Cena Bitcoin nie pozostaje taka sama; zmienia się wraz z rynkiem i wykorzystuje czynniki zewnętrzne, takie jak historie wiadomości, wydarzenia międzynarodowe i dyskusje w obrębie narodów. Podczas określania kosztu pojedynczego Bitcoina, możesz użyć kalkulatora konwersji, aby zapewnić Ci szacunek tego, co 1 BTC jest warte. W tej chwili szacuje się, że 1 Bitcoin jest wart około 47 tys. dolarów.

Czynniki, które wpływają na cenę Bitcoin

Najbardziej zmiennym czynnikiem wpływającym na cenę Bitcoin jest jego podaż i popyt na rynku w danym czasie, co oznacza, że jeśli więcej osób kupuje Bitcoin niż go sprzedaje, to ceny będą miały tendencję do wzrostu. Dodatkowo, stopy procentowe mogą odgrywać dużą rolę w określaniu, ile kosztuje bitcoin; jeśli stopy procentowe są wysokie, ludzie będą chcieli kupić więcej bitcoin jako inwestycję, ponieważ zakładają, że jest bezpieczniejszy niż tradycyjne inwestycje lub waluty powiązane z rosnącą presją inflacyjną, takie jak dolary amerykańskie (USD). Było to widoczne w kilku krajach w okresach niepokojów politycznych lub inflacji monetarnej, kiedy obywatele szukali schronienia przed niestabilnością inwestując w kryptowaluty takie jak bitcoin.

Długoterminowe prognozy cen dla Bitcoina

Eksperci ds. kryptowalut przewidują, że cena bitcoina może osiągnąć nawet 100 tys. USD w latach 2022-2023, w zależności od czynników takich jak tempo przyjmowania kryptowalut i globalna akceptacja ze strony wiodących instytucji finansowych i rządów w gospodarkach światowych. Innym czynnikiem wpływającym na długoterminową cenę jest rozwój technologii blockchain, która napędza dalsze przypadki użycia i walidacje transakcji w czasie – tworząc odpowiednio większą wartość i preferencje płynności – przyspieszając popyt i uznanie dla aktywów BTC na wszystkich rynkach międzynarodowych.