CZAS NIEUSTAJĄCEGO ROZWOJU

Żyjemy w czasach gdzie rozwój technologiczny można odczuć w każdej sferze Naszego życia. Nie ma też wątpliwości co do tego, że odczuwamy go w niejednej sytuacji na własnej skórze, pomimo tego, że wiele osób próbuje się temu wpływowi w pewien sposób oprzeć.

WIĘKSZA KONTROLA NAD NASZYMI FINANSAMI

Rozwój technologiczny wpływa także na rynki finansowe. Wraz z upływem lat kliencie mają coraz to większą swobodę na dokonywanie, kontrolowanie, a także śledzie swoich finansowych transakcji. Odsetek osób korzystających z gotówki regularnie się zmniejsza. Większość z Nas zaufała kartom płatniczym. Pojawiły się również płatności zbliżeniowe, możliwość płatności systemami BLIK czy też Android Pay. Jaki powinien być kolejny krok? Odpowiedź nasuwa się sama – kryptowaluty.

KRYPTOWALUTY – idzie nowe?

Kryptowaluty z dnia na dzień zyskują coraz to większa popularność. Z dnia na dzień przybywa również możliwości i systemów płatniczych dostosowanych do obortu kryptowalut. Kryptowalutami możemy obracać na specjalnych giełdachj kryptowalut. Godne uwagi jest to, że giełdy kryptowalut mnożą się w zatwarzającym tempie i nic nie wskazuje na to, że ich rozrost miałby zostać zahamowany. Mimo chwilowego spadku wartości, cały czas ogromną popularnością cieszy się najpopularniejsza kryptowaluta, jaką jest Bitcoin.

Czy nie warto by zainwestować w takowy system finansowy w oparciu właśnie na kryptowalutach? Zwiększa się grono osób, które są zdecydowanie za takowym pomysłem. Niestety istnieje również wiele instytucji i krajów, które nie chcą dopuszczać takich myśli, do takowych krajów nalezy m.in. Polska, której rząd zdecydowanie potępił kryptowaluty.

BANKI A GIEŁDY KRYPTOWALUT

Rozwój i zalety płynące z wykorzystania kryptowalut dostrzegło wiele banków centralnych, które zaczynają oficjalnie wspierać handel kryptowalutami. Jednym z takowych przykładów może być Korea Południowa gdzie ostatnio 6 znanych banków komercyjnych oficjalnie wsparło takowy handel kryptowalutami.

Czy banki w innych krajach pójdą śladem koreańczyków? Wszystko wskazuje na to, że stanie się to prędzej czy później, a finalnie może będzie kiedyś nawet nieuniknione.
System oparty w głównej mierze na kryptowalutach byłby przejrzysty, prosty i bez wątpienia bardzo nowatorski. Byłby również realnym zagrożeniem dla obecnie funkcjonującego systemu finansowego czego właśnie obawia się cała rzesza wspomnianych krajów i instytucji. Dlaczego? Dlatego, że system oparty na kryptowalutach działałby poza obecnym system finansowym, nie wykorzystywałby nawet w najmniejszym stopniu obecnie istniejących systemów finansowych.

A WIĘC REWOLUCJA?

Czy można się spodziewać rewolucji na rynkach finansowych? Być może. Kilka krajów zapowiedziało nawet wprowadzenie swojej krajowej kryptowaluty jako główny środek płatniczy, do tych krajów należy m.in. Wenezuela, w której kryptowaluta PETRO miałaby być nową główną jednostką płatniczą w kraju. O ile zapowiedzi krajów takich jak Wenezuela, a więc niemiłosiernie zadłużonych, można traktować po macoszemu, o tyle informację napływające z Chin mogą świadczyć już o realnym kształcie rozwiązania gdzie kryptowaluty mogą być w najbliższej przyszłości podstawą dla wielu rynków finansowych.

CHINY zapoczątkują efekt domina?

Prawdopodobnie Chiński Bank Centralny monitoruje sytuację kryptowalut, jednocześnie pracując nad możliwością stworzenia własnej cyfrowej waluty. Warto zauwazyć, że chińczycy początkowo byli przeciwni wprowadzaniu kryptowalut i prowadzili nawet kampanie, które potępiały rozwój kryptowalut takich jak Bitcoin. Skoro ciężko z czymś walczyć, to może warto coś zaakceptować i spróbować na tym odpowiednio zarobić?

Za kryptowalutami przemawia również raport Chińskiej Akademii Nauk Społecznych według, której wykorzystanie kryptowalut w transakcjach międzynarodowych wpłynełoby bardzo korzystanie na koszt wszystkich operacji finansowych, jak i również na czas ich realizacji, który uległby zdecydowanemu skróceniu. Nie mam wątpliwości, że z upływem czasu banki będą powiązane coraz ściślej z giełdami kryptowalut. Można spodziewać się również tego, że z biegiem czasu kolejne banki potwierdzać będą oficjalne wsparcie dla obrotu i handlu kryptowalutami.