Co jest nowego? W tym artykule zbadamy niektóre z ostatnich wydarzeń i aktualizacji, które miały miejsce w świecie kryptowalut.

Jednym z głównych trendów w inwestowaniu w kryptowaluty jest decentralizacja finansów (DeFi). Korzystając z technologii blockchain, platformy DeFi świadczą usługi finansowe, takie jak pożyczanie / pożyczanie pieniędzy, handel aktywami i więcej bez konieczności pośrednictwa instytucji finansowej. Ten ruch w kierunku DeFi był w fazie wzrostu i odnotował eksplozję w 2020 roku z powodu niestabilnych rynków spowodowanych przez Covid-19.

Oferty tokenów bezpieczeństwa (STO)

Kolejnym rozwojem na rynku kryptowalut jest Security Token Offerings (STOs). STO są rodzajem Initial Coin Offering, które oferują inwestorom dostęp do papierów wartościowych – takich jak akcje, obligacje lub fundusze inwestycyjne – poprzez ich tokenizację, a nie tylko oferowanie monet bez poparcia w postaci aktywów w świecie rzeczywistym. Oznacza to, że mogą one podlegać różnym regulacjom określonym przez narody na całym świecie.

Lightning Network

Lightning Network jest jedną z najbardziej omawianych nowości w kryptowalucie. Jest to rozwiązanie drugiej warstwy dla Bitcoina, które pozwala użytkownikom przetwarzać transakcje o niskiej wartości/mikro znacznie szybciej niż pierwotnie było to możliwe w sieci Bitcoina. Czyni to poprzez wykorzystanie kanałów płatności pomiędzy dwoma węzłami, które mogą przechowywać wiele transakcji poza łańcuchem i rozliczać ich sumę w dowolnym czasie na głównej sieci blockchain.

Kryptowaluty chcą wkroczyć do mainstreamu

Jednakże przyszłość Bitcoina oraz technika, jaką stosuje, dryfują w kierunku zasadniczego kierunku finansowego. Regulatorzy posiadają własne spojrzenie na BTC oraz różne aktywa kryptograficzne, jakie zainspirował. Powyżej 75 największych banków na świecie skupia się również na łańcuchu bloków (blockchain), żeby konkurować z ryzykiem ze strony kolejnych konkurentów płatniczych.

Uwaga regulacyjna stała się potrzebna po intensywnych wahaniach wartości najstarszej z kryptowalut – jaka w kulminacyjnym momencie wzrastała aż o 20 procent dziennie podchodząc do wartości prawie 20 tys. dolarów w grudniu ubiegłego roku oraz spadając do 6,5 tys. notowanych teraz. Boom na Bitcoina pobudzał tworzenie nowych kryptowalut, tworzenie giełd, brokerów oraz partnerów portfeli czy aplikacji do gromadzenia oraz zawierania transakcji w walutach cyfrowych. W międzyczasie pojawiły się sygnały o naruszeniach bezpieczeństwa oraz możliwości zastosowania takich sieci do prania pieniędzy oraz finansowania działalności terrorystycznej.

Dubaj stosuje system płatności wsparty na Blockchain

Dubajski Departament Finansów (DoF) rozpoczął współpracę z Smart Dubai Office (SDO), żeby uruchomić system płatności wsparty na Blockchain. Wiadomość podał 23 września lokalny serwis informacyjny Zawya. Nowa sieć dedykowana temu celowi została formalnie uruchomiona w niedzielę, 23 września. Na razie korzystać z niej potrafią instytucje publiczne, takie jak policja, Zarząd Dróg oraz Transportu (RTA) i Urząd Zdrowia w Dubaju (DHA).

Wedle Zawya, DoF oraz SDO zamierzają dzięki systemowi zagwarantować niezwykle precyzyjny oraz łatwy mechanizm gospodarowania, i również zapewnić płatności w czasie rzeczywistym w ramach struktur publicznych oraz pomiędzy nimi. Nowoczesny system obecnie jest stosowany przez Urząd Elektryczności i Wody (DEWA) i Urząd ds. Wiedzy i Rozwoju Społecznego (KHDA). Ogólna wartość transakcji testowych wyniosła ponad pięć milionów.